494535-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Geotekniska ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Bergteknik och geoteknik
Referensnummer: 0471/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tekniska konsulttjänster inom följande områden:
1. Bergteknik - Området omfattar bergtekniska frågeställningar inom kommunens verksamhetsområde.
2. Geoteknik - Området omfattar geotekniska frågeställningar inom kommunens verksamhetsområde.
AUC. 55 Fel i uppdrag
Med tillägg till ABK 09 kap 5 § 1 gäller följande.
Uppdraget ska anses felaktigt utfört om resultatet avviker från villkoren i detta avtal, vad Konsulten har utfäst eller marknadsfört och vad Beställaren med fog kunnat förutsätta.
Med ändring av ABK 09 kap 5 § 5 gäller följande.
Vid fel har Beställaren rätt att efter eget val kräva avhjälpande eller ett skäligt prisavdrag motsvarande felet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71351200 Geologisk och geofysisk rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen