494556-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Torrdräkt för ytbärgare och räddningsmän
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarsmakten behöver utöka antalet tillgängliga torrdräkter vid Flygvapnet och Marinen i olika storlekar. Till varje torrdräkt tillkommer ett antal tillbehör och reservdelar som behöver utökas i motsvarande omfattning. Marinen har behov av samma torrdräkt vilka används av flottans räddningsmän.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 8 700 162,00 SEK
exkl. moms