4946-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av elevresor – Östervångskolan.
Referensnummer: UPP 2016/301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om upphandlingen:
Specialpedagogiska skolmyndigheten, Östervångsskolan, översänder härmed förfrågningsunderlag avseende upphandling av elevresor för period omfattande läsåren 2017/2018 samt 2018/2019.
Avtalsperiod blir 1.8.2017 – 31.7.2019.
Eleverna är barn och ungdomar med dövhet och hörselnedsättning som fullgör sin skolplikt vid den statliga specialskolan i Lund, Östervångsskolan. Vissa elever kan även ha andra funktionsnedsättningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen