Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare och tjänster
Referensnummer: KS 2020-2003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattar skrivare och tjänster för att leverera en komplett utskriftstjänst till kommunens personal och skolor. Skrivarna kommer att köpas av kommunen. Övriga tjänster och förbrukningsmaterial ska leverantören tillhandahålla inom ramen för offererat klickpris. I de tjänster som efterfrågas ingår bland annat Print management, klick audit, Follow-me-print samt service och support.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen