494604-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk fastighetsdrift av Förvaltningsområde Syd
Referensnummer: 19-02658
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket upphandlar fastighetsteknisk drift och underhåll av Sjöfartsverkets byggnader i södra Sverige. Sammanlagd lokalyta BRA är cirka 4500 m2 utspritt på cirka 35 byggnader med geografisk position mellan Oxelösund på östkusten och Varberg på västkusten inkluderat Gotland.
Entreprenaden omfattar i huvudsak:
Teknisk förvaltning (tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll)
Administrativ planering och hantering rörande felanmälningar, rapportering och rondering
Kundtjänst/felanmälan dygnet runt
Underhållsbesiktningar för att stödja Sjöfartsverket i planeringen av underhåll
Årlig kontroll och dokumentation av köldmediaanläggningar, samt rapport till miljöförvaltning där så krävs
Kontroll att Sjöfartsverket uppfyller gällande myndighetskrav inom fastighetsområdet
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50720000 Reparation och underhåll av centralvärme, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 90690000 Klottersanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen