Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledare för Lilla Lidingöbron
Referensnummer: 18/59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består i att vara beställaren representant för entreprenaden Lilla Lidingöbron i det dagliga arbetet. Daglig tillsyn kommer att behövas och Konsulten ska även delta samt eventuellt leda möten och samordna kontakter med entreprenörer och andra intressenter.
Konsulten ska vidare ansvara för styrning och uppföljning av tidplaner, ekonomi, kvalitet- och miljöuppföljning samt övriga kontroller.
Med daglig tillsyn avses att byggledarorganisationen ska säkerställa en löpande tillsyn dock krävs ej närvaro på plats under all arbetstid. För information om entreprenadens preliminära tidplan se bilaga 5.1.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulten ska vidare ansvara för styrning och uppföljning av tidplaner, ekonomi, kvalitet- och
miljöuppföljning samt övriga kontroller.