2. Förfarande
Förfarande
Titel: P12 Norra kajen
Beskrivning: Umeå Hamn AB upphandlar en utförandeentrepenad avseende om- och nybyggnad av kaj, benämnt P12 Norra kajen. Entreprenaden är en utförandeentreprenad som ska utföras under åren 2025 - 2026. Den nya kajen är en spontkaj med längd 280 m och en total yta av 14.000 m2, som ska beläggas med asfaltbetong för att klara en belastning av 40 kN/m2. Inom ytan ska en RoRo-ramp utföras, bredd 38 m och en yta av 2.100 m2. I entreprenaden ingår även ny VA- och elanläggning.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:62390:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45241000 Hamnanläggningsarbeten