Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Autoklaver och diskdesinfektorer 2020
Referensnummer: 2019/00395
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33191110 Autoklaver
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av autoklaver, diskdesinfektorer, renvattenanläggningar samt tillbehör till Steriltekniska avdelningen i Karlskrona och Karlshamn och Öron/-Ögonoperation i Karlskrona. Utbildning, installation/inklädnad och servicekontrakt ska även ingå i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Autoklaver och diskdesinfektorer
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33191110 Autoklaver
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser köp av autoklaver, diskdesinfektorer samt tillbehör till Steriltekniska avdelningen i Karlskrona och Karlshamn och Öron/-Ögonoperation i Karlskrona. Utbildning, installation/inklädnad och servicekontrakt ska även ingå i upphandlingen.
Renvattenanläggning
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 42912330 Vattenreningsutrustning
Upphandlingen avser köp av renvattenanläggningar samt tillbehör till Steriltekniska avdelningen i Karlskrona och Karlshamn. Utbildning, installation/inklädnad och servicekontrakt ska även ingå i upphandlingen.