49469-2021 - ResultatSverige-Älmhult: Motorfordon för godstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbil med tillhörande material och tjänster
Referensnummer: 20/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34130000 Motorfordon för godstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Krav på lastbilen
S ska
Nämna den fullständiga beteckningen av den offererade lastbil-modellen i bilaga kravspecifikation
Bifoga anbudet teknisk information för den offererade lastbilen
Lastbilen ska
Vara fabriksny, maximalt ett år gammal (räknad från tillverkningsdatum), har gått max 300 mil och K är första ägaren som använder lastbilen för transport av material.
Uppfylla alla i bilaga kravspecifikation nämnda krav. S ska bekräfta i bilaga kravspecifikation om respektive krav uppfylls och bifoga anbudet bilagan kravspecifikation för den offererade lastbilen.
Utbildning
Introduktion
Senast en vecka efter leverans av den avtalade lastbilen ska S utbilda Ks personal på svenska i Älmhults kommun, Bäckgatan 15C för hantering och användning av lastbilens alla funktioner.
Manual på svenska följer med leveransen. Både utbildningen och manual ingår i avtalspriset. Inga andra kostnader tillkommer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen