2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projekteringsledare inom BEST, Norrbotniabanan Umeå
Beskrivning: Uppdraget är ett konsultuppdrag gällande projekteringsledare samt byggstöd inom BEST (bana, el, signal, tele), vilket omfattar att vara delaktig i planering, projektering och produktion av entreprenader inom sträckan Umeå till Skellefteå. Detta innebär att konsulten kom-mer att arbeta som resursförstärkning i beställarens projektorganisation. Resursen ska utföra arbetet i nära samarbete med projektets projektledning. I uppdraget ingår även att vid behov bistå övriga delar inom program Norrbotniabanan inom ramen för den beläggningsgrad som anges i UK § 1. I uppdraget ingår överföring av kunskap till anställda på Trafikverket avseende de arbetsuppgifter som resurskonsulten utför åt Trafikverket.
Intern identifierare: KOM-419528
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Projekteringsledare inom BEST, Norrbotniabanan Umeå