494721-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enskilda placeringar, bostad med särskild service enligt LSS.
Referensnummer: UHN.2017.75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende enskilda placeringar till personer med beslut om bostad med särskild service enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) samt daglig verksamhet.
Upphandlande myndighet är Värnamo kommun. Rätt att beställa från ramavtalet har:
Värnamo kommun, Gislaveds kommun, Vaggeryds kommun, Jönköpings kommun, Tranås kommun, Sävsjö kommun, Nässjö kommun, Eksjö kommun, Habo kommun, Mullsjö kommun, Aneby kommun, Gnosjö kommun, Vetlanda kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bostad med särskild service till vuxna i form av gruppbostad enligt LSS 9 § p 9.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85320000 Socialvård, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bostad med särskild service i form av servicebostad vuxna enligt LSS 9 § p.9.
Del nr: 2
Bostad med särskild service till barn och ungdomar barn och ungdomar enligt LSS 9 § p.8.
Del nr: 3
Del fyra (4) Daglig verksamhet för personer i yrkesverksam ålder enligt LSS 9 § 10.
Del nr: 4