494894-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uniformskläder till Riksdagsförvaltningens säkerhetsvakter
Referensnummer: 2605-2021/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av uniformskläder till Riksdagsförvaltningens säkerhetsvakter. Uppdraget är att tillhandahålla RDF ett sortiment med uniformkläder och leverera efter beställares successiva avrop från ramavtalet. Leverantören ska även tillhandahålla märken och applicera på kläderna före leverans.
Upphandlingen är delad i två delar:
1. Kostymuniform
2. Arbetskläder uniform
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett område eller på båda. RDF avser att ingå ramavtal med en (1) leverantör per anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18141000 Arbetshandskar, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om Riksdagsförvaltningen:
Riksdagsförvaltningen (RDF) är en myndighet som har till uppgift att underlätta riksdagens arbete. Förvaltningen hjälper ledamöterna med sakkunskap och beslutsunderlag och ser till att ledamöterna har bra arbetsförhållanden. Förvaltningen informerar också om riksdagen och dess arbete. Det övergripande målet för RDF är att skapa goda förutsättningar för att riksdagen ska kunna uppfylla sina konstitutionella och demokratiska uppgifter samt sina internationella åtaganden.
RDF ska skapa bästa möjliga förutsättningar för riksdagen och ledamöternas arbete genom att:
- svara för väl fungerande stöd till arbetet i kammare och utskott
- svara för väl fungerande stöd och service till ledamöter och partikanslier
- främja kunskap om riksdagen och dess arbete
- vårda och bevara riksdagens hus och samlingar
- vara en väl fungerande och framsynt myndighet och arbetsgivare
Om RDF:s säkerhetsavdelning
RDF:s säkerhetsavdelning ska i sin verksamhet beakta totalförsvarets krav samt svara för säkerheten och krisberedskapen i riksdagen.
Riksdagens fastigheter är välbesökta och har ett högt symbolvärde för Sverige och demokratin. Fastigheterna är placerade i ett välbesökt gångstråk mellan fastigheterna både på Helgeandsholmen och i Gamla Stan. Riksdagens byggnader är klassade som skyddsobjekt enligt skyddslagen (2010:305) och skyddsobjektet bevakas av skyddsvakter som till stor del är anställda av RDF. RDF:s skyddsvakter har ett uppdrag enligt skyddslagen att skydda riksdagen mot spioneri, sabotage och terrorism.
RDF har en relativt stor skyddsvaktsorganisation, flertal av skyddsvakterna arbetar utomhus under dygnets alla timmar och i alla väder. I stort finns det i dag två olika uniformeringar, dels en kostym vid ceremoniella tillfällen och runt riksdagens kammare dels en mer arbetsuniform som används vid säkerhetskontrollerna och utomhus.
För ytterligare information om RDF:s verksamhet och organisation, se www.riksdagen.se.