49492-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Doseringsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindisk- och torkmedel, doseringsutrustningar och service.
Referensnummer: UH-2016-390
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141626 Doseringsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Linköpings kommun och Norrköpings kommun inbjuder ert företag att lämna anbud i offentlig upphandling av två (2) separata ramavtal avseende ”Maskindisk- och torkmedel, lån av doseringsutrustningar och service”.
Det ena ramavtalet gäller för Linköpings kommuns behov, och det andra för Norrköpings kommuns behov.
Dag för avtalsstart är 1.7.2017 – Linköpings kommun.
Dag för avtalsstart är 1.4.2007 – Norrköpings kommun.
Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av förfrågningsunderlaget.
Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst för anbudsgivarna och andra företag via Upphandlingscenters upphandlingsverktyg www.e-avrop.com
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudspris anbudspaket 1 – Linköpings kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141626 Doseringsutrustning, 39831210 Maskindiskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dag för avtalsstart är 1.7.2017 Linköpings kommun.
Anbudspris anbudspaket 2 – Norrköpings kommun
Del nr: 2
Upphandlingscenter i samarbete med Linköpings kommun och Norrköpings kommun inbjuder ert företag att lämna anbud i offentlig upphandling av två (2) separata ramavtal avseende ”Maskindisk-och torkmedel, lån av doseringsutrustningar och service”.
Dag för avtalsstart är 1.4.2017.