Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster - Projektering av El-, Belysnings-, Data-, Tele- och transportsystem
Referensnummer: KFA 2019/18-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar projektering av:
• Elsystem
• Belysningssystem
• Data- och telesystem
• Transportsystem
• Tomrör för andra discipliner (t.ex. inbrotts-, brandlarm och AV-system)
I respektive avrop kommer det framgå vilken/vilka konsulttjänst/-er som efterfrågas.
Uppdrag kan komma att avse projektering av nybyggnad, renovering, om- eller tillbyggnad av beställarens objekt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen