494940-2019 - ResultatSverige-Täby: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tredjepartsgranskning Avdelningen Stora Projekt (ASP)
Referensnummer: SBN 2019/290-09
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består i att vid avrop resurssätta Avdelningen för Stora Projekts (ASP) behov av extern teknikgranskning.
Konsultuppdrag som avropas enligt detta ramavtal kommer att tilldelas genom rangordning. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre och max fem ramavtalskonsulter, förutsatt att så många anbud inkommer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen