Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av betaltjänst för parkering
Referensnummer: T2019-01249
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38700000 Klockregister och liknande; parkeringsmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att möjliggöra betalning av parkeringsavgift via app, SMS, Swish och Web utan extra kostnader för den som vill parkera sitt fordon på gatu- och tomtmark som förvaltas av Trafikkontoret och Stockholms stads parkerings AB.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30144400 Automatisk avgiftsbetalning, 38730000 Parkeringsmätare, 48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 64212800 Betaltelefoni, 66115000 Internationell betalningsförmedling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen