494942-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekter Nybyggnad 2019
Referensnummer: DNR FB 2019/778-2.3.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Familjebostäder upphandlar arkitekter för nybyggnation.
Familjebostäder har uppdraget av sin ägare Stadshus AB att nå en nybyggnationstakt på 600 - 800 lägenheter/år de närmaste åren. Bolaget har ansvar för markförvärv, detaljplanearbete, projektering samt produktion. Nyproduktionen omfattar såväl mindre kompletteringsbebyggelse som hela kvarter i nya stadsdelar inom Stockholms Stad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen