494997-2019 - ÄndringSverige-Gävle: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättjänster för Bollnäs sjukhus personaltextilier
Referensnummer: RS 2019/1440
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg upphandlar tvätt och reparation/skrädderitjänst av personalkläder till Bollnäs sjukhus. Behovet är ca 420 vårdplagg/dag av ren tvätt fem gånger per vecka plus övriga plagg.
Som komplement till denna upphandling har det tecknats ett avtal på personalkläder. Logistik/transport samt en utvecklingstjänst digitala lösningar för personalkläder kommer att upphandlas separat.
Bollnäs sjukhus kommer att övergå från privat vårdleverantör till Regional drift per 1 november 2019.