494999-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Dynamiskt inköpssystem för rivning, projektering och saneringstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelDynamiskt inköpssystem för rivning, projektering och saneringstjänster
BeskrivningDet dynamiska inköpssystemet omfattar rivningsarbeten, inklusive selektiv rivning, totalrivning av byggnader och andra konstruktioner, sanering av miljöfarliga material i samband med rivning samt tillhörande tjänster såsom återvinning, sortering och bortforsling av rivningsmaterial. Systemet omfattar även planering och projektering i nära anslutning till rivningsentreprenader. Vad är ett dynamiskt inköpssystem (DIS)? Ett dynamiskt inköpssystem är ett helt elektroniskt upphandlingsförfarande som används för återkommande behov. Systemet är öppet för nya leverantörer under hela dess giltighetstid. All kommunikation i systemet sker digitalt – inga pappershandlingar eller muntliga besked används. Som leverantör ansöker du om att delta i systemet och om du kvalificerar dig, blir du inbjuden att lämna anbud varje gång ett nytt kontrakt ska tilldelas. Ett DIS gör det möjligt för fler leverantörer att delta i offentliga upphandlingar, och det ger möjlighet att konkurrera om kontrakt löpande under flera år. Inga avgifter tas ut för att delta.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93624:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45110000 Rivning av byggnader och schaktning