See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Välfärdsteknik särskilt boende (SÄBO)
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ett ramavtal för avrop av totalåtagande för tillhandahållande av tjänst och produketer för välfärdsteknik till särskilt boende, för sex dalakommuner. Bedömningen av vilken välfärdsteknik som den enskilde är i behov av görs enhetsvis inom respektive kommun och boende. Det innebär att avrop och behov kan se olika ut och/eller förändras under avtalstiden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35121700 Larmsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80599:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 79711000 Larmövervakningstjänster, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 79710000 Säkerhetstjänster