Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för renoverings-, ombyggnads-, tillbyggnads-, och nybyggnadsentreprenader
Referensnummer: SFB-2020-00355
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal omfattar renoverings-, ombyggnads-, tillbyggnad-, och nybyggnadsentreprenader där avropad entreprenad uppskattas ha ett kontraktsvärde mellan 2 – 50 MSEK exkl. moms.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 500 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen