495217-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Motorer och Växellådor DIS (Dynamiskt Inköpssystem)
Referensnummer: 19/02173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
VA SYD har ett behov av att säkra tillgången på motorer och växellådor inom VA. VA SYD avser att genom denna förfrågan upprätta ett dynamiskt inköpssystem (DIS) för kommande avrop av motorer och växellådor t ex:
2-poliga motorer
4-poliga motorer
6-poliga motorer
8-poliga motorer
IE 4 motorer
IE 5 motorer
Industrimotorer
Kuggväxelmotor
Vinkelkuggväxelmotor
Kuggväxel
Vinkelväxel
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31110000 Elektriska motorer, 42000000 Industrimaskiner, 42100000 Maskiner för produktion och användning av mekanisk energi, 42140000 Växlar, växellådor och drivelement, 42141000 Vanliga växlar, växellådor och drivelement, 42141300 Växlar och växellådor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen