495255-2019 - ResultatSverige-Arlanda: Lätta skåpbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mindre eldrivna skåpbilar
Referensnummer: SDA2019-00568
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34136100 Lätta skåpbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar upphandling av ett ramavtal omfattande Swedavias behov av mindre eldrivna skåpbilar (fordon nedan) som får framföras på allmän väg med körkortsbehörighet ”B” (Personbil klass I), upp till 3,5 tons totalvikt och med en maxlängd på 5 meter. Antalet sittplatser ska vara 2 - 3 st. i främre säte. Lastkapaciteten skall uppgå till minst 400 kg och 3 m3 samt ha en innerhöjd om minst 1 000 mm i lastutrymmet i fordonsversion utan baksäte.
Uppdraget omfattar också att service skall kunna utföras. Ett antal optioner ingår rörande utrustning samt utformning av fordonen. Bl.a ska fordonen kunna levereras med baksäte med ytterligare sittplatser varvid skåpet skall ha glasrutor. Fordon utan baksäte skall ha skjutdörr på båda sidor, fordon med baksäte endast på höger sida.
Endast fordon drivna av 100 % el upphandlas.
.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Eldrivna skåpbilar