495315-2020 - ÄndringSverige-NACKA: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggentreprenad Nya Stavsborgsskolan
Referensnummer: KFKS 2020/264
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar rivning av befintlig skola (med tillhörande idrottshall) samt detaljprojektering, bygg-, anläggnings-, installations- och finplaneringsarbeten avseende nyproduktion av en skolbyggnad, en förskola två stycken idrottshallar, skolgård och parkeringar i Nacka kommun.