495424-2021 - ResultatSverige-Mora: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Mora, Orsa, Älvdalen, Vansbro och Malung-Sälens kommuner
Referensnummer: 2021/00011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för successiva leveranser av livsmedel till Mora, Orsa, Älvdalen, Vansbro och Malung-Sälens kommuner.
Avtalet omfattar livsmedel uppdelat i följande anbudsområden:
1. Djupfrysta produkter samt kolonial/specerier
2. Färsk frukt och grönsaker
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15900000 Drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för successiva leveranser av livsmedel till Mora, Orsa, Älvdalen, Vansbro och Malung‐Sälens kommuner.
Del nr: 2
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15320000 Frukt- och grönsaksjuicer, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker