495527-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Diverse brandskyddsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskydds- och sjukvårdsutrustning med tillhörande tjänster
Referensnummer: 202052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44480000 Diverse brandskyddsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser brandskyddsprodukter och sjukvårdsutrustning, samt relaterade tjänster, för PS-bolagens landsomfattande verksamheter.
Två anbudsområden:
1.Brandskyddsprodukter såsom brandsläckare och brandposter med tillhörande tjänster – installationer, demontering av produkter, reparationer, årlig service och kontroll samt brandskyddsutbildningar
2.Sjukvårdsutrustning inklusive kontroll och service (ex defibrillatorer, första hjälpen tavlor, etc.) samt sjukvårdsutbildningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen