Kort beskrivning
Vetlanda kommun inbjuder tillsammans med de kommunala bolagen Witalabostäder AB och AB Vetlanda Industrilokaler till upphandling av Transport- och anläggningsmaskintjänster. Upphandlingen omfattar det samlade behovet av transport- och anläggningsmaskintjänster såsom lastbil, liftdumper, lastväxlare, släpvagn, trailer, dumper, hjullastare samt containrar och lastväxlarbehållare.
Upphandlingen är uppdelad i 14 delområden:
2. Containerhantering
5. Snöröjning AB Vetlanda Industrilokaler