49557-2026 - Resultat
Sverige – Landskapsplanering – Mindre entreprenadarbeten inom natur- och vattenvårdsåtgärder
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelMindre entreprenadarbeten inom natur- och vattenvårdsåtgärder
BeskrivningUpphandlingen avser ett ramavtal för mindre entreprenadarbeten inom natur- och vattenvård av varierande omfattning i Svalövs kommun, att utföras året om. Exempel på avrop i ramavtalet kan vara: · Entreprenader med natur och/eller vattenvårdande inriktning, t ex faunavård, övrig biotopvård, vattenreglering och vattenrening · Naturåtgärder t ex anlägnging olika ängstyper, tillverkning naturlika utrustningar m.m. · Vassklippning, muddring och andra vattenvårdande åtgärder· Miljöanpassade underhållsarbeten av befintliga vattenanläggningar (t ex dikesrensning) · Platsbesök och förprojekteringar/projekteringar · Samarbete med kommunen och/eller annan entreprenör · Samordning med övriga berörda, t ex privata markägare och övriga (dikningsföretag, byalag, mm) vid behov · Rådgivning och förarbeten avseende prioritering och genomförbarhet av åtgärd utifrån platsförhållanden · Utföra undersökningar och framtagande av åtgärdsplaner för vattenvårdande åtgärder
Typ av förfarandeÖppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45112700 Landskapsplanering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:112:Lot:1