495593-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder och arbetsskor.
Referensnummer: 2016/301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser arbetskläder och arbetsskor för personal på SRV återvinning AB för successiva avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18830000 Skyddsskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Funktions- och kvalitetskrav på kläder.
Arbetskläder ska vara väl anpassade för respektive användningsområde med en ren och enkel utformning. I vissa fall kan det vara aktuellt med speciell anpassning av plagg.
Med god kvalitet avses god hållbarhet och passform, att plaggen är funktionella, slitstarka och anpassade för yrkesbruk. I kvaliteten innefattas även att plaggen har en tilltalande design och kan levereras i olika färger.
SRV kommer att utvärdera kvalitet på ett antal produkter som anbudsgivaren offererat, se bilaga 4 - Bedömningsformulär Kläder, som ligger till grund för utvärdering av kläderna.
Omfattning.
Upphandlingen avser ramavtal på arbetskläder i olika skyddsklasser och "vanliga" kläder inklusive tryck och arbetsskor för personalen på SRV återvinning AB, avrop kommer att ske successivt under avtalsperioden.
SRV återvinning AB har historiskt avropat för ca 1 MSEK per år. Dock lämnas det ingen garanterad volym.
Upphandlande myndighet.
SRV återvinning AB (SRV) är ett återvinnings- och avfallshanteringsföretag verksamt i och ägt av fem kommuner, Huddinge, Haninge, Botkyrka, Salem och Nynäshamn. Verksamheten omfattar insamling och förädling av återvinningsmaterial samt insamling och deponering av avfall. Omsättningen uppgår till cirka 440 Mkr och bolaget har omkring 250 anställda. Mer information om SRV återvinning AB finns på www.srvatervinning.se.
Upphandlingsform.
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU. Vid öppet förfarande är är förhandling ej tillåtet. Det är således av avgörande betydelse att inlämnade anbud är slutgiltiga och att anbudsgivaren i sitt anbud lämnar sitt bästa pris och sina fördelaktigaste villkor.
Anbudsgivarens ekonomiska status.
Anbudsgivaren ska ha en god ekonomisk ställning och kunna utföra uppdraget på i förfrågningsunderlaget angivna villkor under hela avtalstiden. Anbudsgivarens ekonomiska ställning kontrolleras i SYNA av SRV. Anbudsgivaren bedöms ha efterfrågad ekonomisk ställning om denne har lägst riskklass tre (3), enligt kreditupplysning i SYNA eller motsvarande rating hos likvärdigt kreditupplysningsinstitut på marknaden, exempelvis riskklass tre (3) i affärs- och kreditupplysningsföretaget UC:s register.
Om lägre riskklassificering än riskklass tre (3) påvisas eller klassificering saknas ska anbudsgivaren ändå anses uppfylla kravet om a) eller b) nedan är uppfyllda.
a) Anbudsgivarens revisor på begäran lämnar en sådan förklaring att det kan anses klarlagt att anbudsgivaren innehar motsvarande ekonomiska stabilitet.
b) Garanti lämnas på begäran gällande anbudsgivarens ekonomiska stabilitet av moderbolag eller annan garant. Sådant intyg skall vara undertecknat av moderbolagets eller garantens firmatecknare.
Efterfrågad riskklassificering samt kraven ovan ska i dessa fall på motsvarande vis redovisas och uppfyllas av denne (garanten). Garanten ska ha lägst riskklass "kreditvärdig" enligt ovan.
Nystartade företag ska redovisa sin ekonomiska ställningoch styrka att de har tillräckligt finansiell ställning för att utföra uppdraget under avtalstiden. Bevis kan utgöras av senaste resultaträkning eller revisorsintyg.
Företag registrerade i utlandet ska bifoga motsvarande dokumentation på ekonomisk ställning.