495827-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Strängnäs: Juridiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska tjänster
Referensnummer: 21Si2144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att Spelinspektionen ska få tillgång till särskild kompetens inom nedan angivna rättsområden ett till fem (1-5) samt möjlighet att få bistånd gällande domstolsprocesser avseende spellagstiftningen.
Spelinspektionen har för avsikt att teckna ett ramavtal avseende juridiska tjänster inom följande områden:
1.     Avtalsrätt
2.     Arbetsrätt
3.     EU-rätt
4.     IT-rätt (GDPR och dataskydd)
5.     Upphovsrätt
Spelinspektionen avser även att vid särskilda tillfällen och arbetstoppar kunna få tillgång till bistånd med domstolsprocesser enligt spellagstiftningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79100000 Juridiska tjänster, 79130000 Tjänster avseende juridisk dokumentation och certifiering, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Spelinspektionen avser att teckna ett ramavtal med en advokatbyrå.
Avtalstiden är 24 månader fr.o.m. undertecknande av båda parter, med möjlighet för Spelinspektionen till förlängning upp till 24 månader, vid ett eller fler tillfällen.
Det är svårt att uppskatta omfattningen av de juridiska tjänster som kan komma att avropas inom detta ramavtal. Spelinspektionen kan därför inte lämna någon garanti för en viss volym.