495836-2017 - ResultatSverige-Härnösand: Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontors- och skolmaterial.
Referensnummer: UH-2017-054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett ramavtal för successivt avrop av kontors- och skolmaterial samt kopieringspapper under avtalstiden.
Uppskattad inköpsvolym per år beräknas till ungefär 1,3 miljoner SEK. Beloppet grundar sig delvis på statistik från år 2015 och 2016.
Anbud ska lämnas på hela kommunens behov och upphandlingen kommer inte att delas på flera leverantörer då kommunen ser det som ett stort värde att det är en leverantör för hela behovet.
Avtalet bygger på en bruttoprislista med rabattsats på varugrupper.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler, 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30191000 Kontorsutrustning, exkl. möbler, 30192000 Kontorsmateriel, 30193000 Pärmar, mappar o. d., 30197000 Mindre kontorsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen