Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av handskar
Referensnummer: A111.260/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18424000 Handskar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avsåg ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt. Ramavtalet omfattar leverans av handskar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18424000 Handskar, 18424400 Vantar, 35200000 Polisutrustning, 35811200 Polisuniformer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Polismyndigheten har 32 000 anställda, varav ca 20 000 är poliser. Av dessa använder ca 10 000 regelbundet uniform i yttre uniformerad tjänst. Polismyndigheten har tecknat ramavtal med en leverantör för avrop och successiva leveranser av handskar.