495880-2017 - ResultatSverige-N/A: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljudtekniskt materiel.
Referensnummer: SR1715
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen samordnas mellan Sveriges Radio AB och Sveriges Utbildningsradio AB. Upphandlingen avser ljudteknisk materiel uppdelade i 20 produktområden. Varje produktområde utgör ett anbudsområde och anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Anbudsområden utvärderas var för sig. Sveriges Radio upphandlar och tecknar ramavtal men Sveriges Utbildningsradio förutom Sveriges Radio har också rätt att avropa på ramavtalen.
Ramavtal tecknas med minimum 2 och maximum 10 leverantörer (förutsatt att lämpliga anbud har inkommit) per anbudsområde.
Bolagen har inte någon skyldighet att beställa produkter till en viss bestämd volym eller ett visst belopp.
Ramavtalet omfattare två huvudområden:
1. Köp av produkter av olika fabrikat inom anbudsområdena.
2. Service och support vid:
— Avrop, beställning och leverans,
— Utveckling av nya lösningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
ANBUDSOMRÅDE 1 - MIKROFONER.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen samordnas mellan Sveriges Radio AB och Sveriges Utbildningsradio AB. Upphandlingen avser ljudteknisk materiel uppdelade i 20 produktområden.
ANBUDSOMRÅDE 2 - MIKROFONFÖRSTÄRKARE.
Del nr: 2
ANBUDSOMRÅDE 3 - HÖRLURAR.
Del nr: 3
ANBUDSOMRÅDE 4 - HEADSET.
Del nr: 4
ANBUDSOMRÅDE 5 - STUDIOHÖGTALARE.
Del nr: 5
Upphandlingen samordnas mellan Sveriges Radio AB och Sveriges Utbildningsradio AB. Upphandlingen avser ljudteknisk materiel uppdelade i 20 produktområden. Varje produktområde utgör ett anbudsområde och.
ANBUDSOMRÅDE 6 - INSPELARE.
Del nr: 6
ANBUDSOMRÅDE 7 - MINDRE LJUDMIXRAR.
Del nr: 7
ANBUDSOMRÅDE 8 - EFFEKTPROCESSORER.
Del nr: 8
ANBUDSOMRÅDE 9 - FORMATKONVERTERARE.
Del nr: 9
ANBUDSOMRÅDE 10 - LJUDKORT.
Del nr: 10
ANBUDSOMRÅDE 11 - HIFI.
Del nr: 11
ANBUDSOMRÅDE 12 - MINDRE PA.
Del nr: 12
ANBUDSOMRÅDE 13 - AUDIOMETER.
Del nr: 13
ANBUDSOMRÅDE 14 - SYNKKLOCKOR OCH SYNKFÖRDELARE.
Del nr: 14
ANBUDSOMRÅDE 15 - STUDIOKLOCKOR.
Del nr: 15
N/A.
ANBUDSOMRÅDE 16 - TELEFONHYBRIDER.
Del nr: 16
ANBUDSOMRÅDE 17 - HÅRDVARU-IP-KODARE (Ljudkodare).
Del nr: 17
ANBUDSOMRÅDE 18 - RADIOMOTTAGARE FÖR 19"- MONTAGE.
Del nr: 18
ANBUDSOMRÅDE 19 - TRÅDLÖS SÄNDAR- OCH MOTTAGARUTRUSTNING AVSEDD FÖR LJUD.
Del nr: 19
ANBUDSOMRÅDE 20 - PROCESSORER FÖR BROADCAST.
Del nr: 20