495897-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Allmänna sjukvårdsprodukter
Referensnummer: 2018-291
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Allmänna sjukvårdsprodukter till Region Kalmar län som ska ombesörja behovet till samtliga verksamheter i Regionen. Delar av det nuvarande s.k. Papper och plast avtalet som riktar sig direkt mot sjukvården finns med i denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer, 33141200 Katetrar, 33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning, 33141400 Avbitartång och bisturi; operationshandskar, 33141500 Hematologiska förbrukningsartiklar, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33141700 Ortopediska artiklar, 33141900 Blodlansetter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av Allmänna sjukvårdsprodukter till Region Kalmar län som ska ombesörja behovet till samtliga verksamheter i Regionen. Delar av det nuvarande s.k. papper och plast avtalet som riktar sig direkt mot sjukvården finns med i denna upphandling.