495936-2018 - ResultatSverige-Skellefteå: Lyftanordningar för vårdsektorn
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taklyftar
Referensnummer: UH-2018-216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun har cirka 870 boendeplatser för äldre runt om i kommunen, samt ca 50 boenden med särskild service enligt LSS av varierande storlek. Dessa boenden har i olika hög grad utrustats med taklyft, och utrustas successivt alltmer med sådana i takt med de boendes behov.
I kommunen pågår idag projektering av ett nytt äldreboende. Upphandlingsförhållanden, för t.ex. taklyftar, och tidplan för detta är dock inte helt fastställt ännu.
Anbud till taklyftarna skall omfatta takskenor av olika modell, travers, åkvagnar, lyftmotorer och manöverdosor inklusive vägghållare för manöverdosa, laddare och lyftbygel/lyftband i enlighet med de krav som specificeras i vår bilaga skakrav.
Leverantören ansvarar för att en referensgrupp (för denna upphandling) skall få tillgång att
Under ett tillfälle få se och prova den produkt som anbudet omfattar. Visningen ska genomföras
Någonstans inom Skellefteå centralort.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen