496082-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Industrimaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CNC-fräs och CNC-svarv till AlbaNova, KTH
Referensnummer: V-2018-0888
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
På AlbaNova verkstad tillverkas dagligen hela eller delar av utrustning till forskning och undervisning. Nuvarande svarv och fräs behöver bytas ut. Målet med inköpet är, förutom att säkra det dagliga behovet, även kunna utveckla verkstadens möjligheter, i takt med framtida behov av leveranser till verksamheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen