See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: 145kv och 12kv kabel
Beskrivning: Denna förfrågan omfattar leverans av 145 kV och 12kV kabel till kommande projekt på Göteborg Energi Nät AB. Leveransen avser: • cirka 11,8 km 145 kV enledarkabel med fasarea 1000mm2 (aluminium) och skärmarea 120mm2 (koppar) • cirka 15 km 12 kV treledarkabel med area 3x400mm2 (aluminium). • cirka 9,5 km 12 kV treledarkabel med area 3x240mm2 (aluminium) Beställaren har ett högt intresse av klimatförbättrande leveranser/kablar, vilket kommer speglas i denna upphandling.
Intern identifierare: 25-0078
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Ytterligare klassificering (cpv): 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44300000 Kabel, lina och tillhörande produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000