496115-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Teknisk provning, analys och konsulttjänster – Ramavtal entreprenadbesiktning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal entreprenadbesiktning
BeskrivningLocum AB avser upphandla ramavtal med ett antal leverantörer av konsulttjänster inom entreprenadbesiktning enligt AB 04/ABT 06 kap 7 samt syn före entreprenad. Uppdraget omfattar konsultuppdrag avseende entreprenadbesiktning för ny-, om- och tillbyggnadsprojekt. I uppdraget ingår samtliga de teknikområden som kan bli aktuella. Ramavtal kommer att tecknas med fem (5) leverantörer, under förutsättning att detta antal kvalificerade anbud inkommer i upphandlingen.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelServiceområde Norr
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97820:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelServiceområde Söder
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97820:Lot:2