Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter besiktning/utredning inomhusmiljö samt fuktprojektering
Referensnummer: KS 2021/0953
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun, upphandling- och inköpsenheten (inköpscentral) inbjuder er att lämna anbud på upphandling av konsulter inom besiktning/utredning inomhusmiljö samt fuktprojektering i enlighet med upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art: Ramavtal
Omfattning: Ramavtalet omfattar att som konsult utföra miljöinventeringar, arbeta fram åtgärdsförslag samt utföra uppdrag såsom fuktprojektering och utföra kontroller avseende fukt i pågående produktion/byggnation när behov uppkommer i den löpande verksamheten hos respektive avropande myndighet.
Mängd: Ramavtal tecknas med tre (3) leverantörer förutsatt att tre (3) leverantörer uppfyller samtliga krav.