Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och behandling av returpapper R10
Referensnummer: 21207
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avropsberättigade, nedan kallad Köparen, har från och med den 1 januari 2022 ansvar för att tillhandahålla ett system med lättillgängliga insamlingsplatser för att samla in utsorterat returpapper från den som innehar sådant returpapper. Köparen kommer att uppfylla sitt ansvar bland annat genom att tillhandahålla insamling via återvinningsstationer (”ÅVS”). Köparen har därmed ett behov av att insamlingsbehållare placeras ut och att returpapper från ÅVS samlas in och behandlas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 11 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen