Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bergkross
Referensnummer: 23136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Halkbekämpningsmaterial i form av bergkross i fraktionerna 2/5 och 2/8. Uppdraget innefattar leverans av material till depå och avhämtning av köparen och köparens utsedda entreprenörer vid täkt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14212000 Granulat, stenflis, stenpulver, bokad sten, grus, krossad sten, stenblandningar, sandblandningar och övrig ballast
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens takvolym för hela avtalsperioden är 15 000 000 kr: