Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Värderingstjänster
Referensnummer: Ref. nr 2022-019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandlingen omfattar Tekniska konsulter inom området fastighetsvärdering. Upphandlingen avser köp av värderingstjänster för obebyggda och bebyggda fastigheter, byggrätter för flertalet ändamål såsom bostäder, handel, industri och kommunal service m.m. samt Intrångsvärdering, inlösen av mark, vattenområden, värdering av nyttjanderätter, till exempel arrende.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen