496243-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Kemiska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier och laboratorieförbrukning
Referensnummer: SLU ua 2018.2.4.4-2561
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ämnar tillgodose behovet av kemikalier inklusive antikroppar, oligonukleotider och övriga molekylärbiologiska produkter samt laboratorieförbrukning för laborativ verksamhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18143000 Skyddskläder, 24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 33793000 Laboratorieglas, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen