496300-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm-Globen: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster till arbetsmarknadsförvaltningens lokaler i Stockholms stad.
Referensnummer: AMN 2017-0264-02.04.02
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsmarknadsförvaltningen i Stockholm stad har knappt 40 olika enheter från Skärholmen i syd till Kista i Norr. Nu efterfrågaas hantverktjänster för dessas räkning och avseende i första hand reperation- underhåll- kompletteringar och mindre omfattande renoveringsarbeten där planlösning inte ändras.
Det sammalagda beräknade värdet uppskattas till omkring 4,8 mnkr för hela avtalsperioden (Ramavtal).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45442110 Målning av byggnader, 45442180 Ommålning, 50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen