Upphandlingen omfattar ramavtal för konsulttjänster inom följande tjänsteområden;
- Förorenade områden
- Dagvattenhantering/VA
- Geoteknik
- Marin geoteknik och kustskydd
- Hydrogeologi
- Tillståndsärenden och MKB
Takvolymen, den maximala volymen, för aktuell avtalsperiod inklusive (eventuell) förlängning beräknas uppgå till följande för respektive upphandlande myndighet;
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71351500 Markundersökningstjänster, 71351900 Geologi, oceanografi och hydrologi, 71353000 Markmätningar, 71354500 Marina mätningar, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 90710000 Miljöledning, 90720000 Miljöskydd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
- Helsingborgs stad - 20 000 000 kr
- Helsingborgs hamn - 6 000 000 kr
- Helsingborgshem - 3 000 000 kr
- Räddningstjänsten - 2 000 000 kr
När köp på detta avtal uppgått till takvolymen kommer avtalet upphöra att gälla. Takvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Staden kan inte garantera någon volym under avtalstiden utan anbudsgivaren ska leverera det verkliga behovet.