496408-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift-och underhållsentreprenad, Hissobjekt Driftområde Karolinska, Solna, Huddinge
Referensnummer: Hiss DU 11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar upphandling av en leverantör (L) som ska utföra driftåtgärder, avhjälpande underhåll och planerat underhåll samt svara för beredskap och jourtjänst åt Akademiska Hus (B).
Akademiska Hus genomför för tillfället sexton (16) upphandlingar för respektive driftområde och omfattar totalt ca: 1 100 hissobjekt. Se separata upphandlingar som annonseras via Tendsign.
Nivån på åtagandet benämns i hissbranschen som "Fullserviceavtal". Kontraktsarbetena omfattar även mindre uppdateringsarbeten av hissobjekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45313100 Hissinstallationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Drift och underhållsentreprenad av hissobjekt i Akademiska hus fastighetsbestånd