496415-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Regelefterlevnadsfunktion
Referensnummer: 2020-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser regelefterlevnadsfunktionen i:
• Försäkrings AB Göta Lejon
• Kommunassurans Syd Försäkrings AB
• S:t Erik Försäkrings AB
• S:t Erik Livförsäkring
• Stockholmsregionens Försäkring AB
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66518200 Tjänster utförda av försäkringsbolag, 66518300 Reglering av försäkringskrav
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen