496462-2022 - ÄndringSverige-Örebro: Teknisk besiktning och provning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningsorgan för hissar m.fl.
Referensnummer: 22/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser: Besiktningsorgan för hissar m.fl. enligt bifogad objektslista. Anbudsgivaren intygar, i
och med lämnat anbud, att denna klarar att leverera enligt de volymer som anges i objektslistan.
Upphandlingen avser återkommande besiktning av:
- Besiktning av trycksatta anordningar enligt 2017:3.
-Besiktning av hissar, lyftanordningar enligt BFS 2011:12 med ändringar, föreskrifter om hissar
och andra motordrivna anordningar/Hissdirektivet 95/15/EG.
- Besiktning av motordrivna portar enligt BFS 2012:4 H13.
Kontrakt kommer att tecknas med ett (1) besiktningsföretag.