49648-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Förmedling av vårdpersonal
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringstjänster av vårdpersonal från annat EU/EES-land (Sydöstra – J)
Referensnummer: RJL 2020/214
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser rekryteringstjänster av legitimerad vårdpersonal från annat EU/EES-land.
Omfattning
Region Jönköpings län och Region Östergötland avser upphandla Rekryteringstjänster av vårdpersonal från annat EU/EES-land (Sydöstra – J). Upphandlingen omfattar rekryteringstjänster av legitimerad vårdpersonal.Upphandlingsdokumenten består av
Administrativa föreskrifter
Kravspecifikation
Särskilda avtalsvillkor
Allmänna avtalsvillkor
Ev. Bilagor
Särskilda och allmänna avtalsvillkor, tillsammans med delar av övriga upphandlingsdokument, kommeratt utgöra ramavtalet/avtalet.
Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen