49650-2022 - ÄndringSverige-Ludvika: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättjänst cirkulationsgods 2022
Referensnummer: GNU 2021/102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tvättjänst cirkulationsgods. Det innebär att enheter i kommunerna hyr bland annat handdukar, sänglakan, patientkläder m.m. som cirkulerar och tvättas i utbytessystem av Leverantören.
I uppdraget ingår totalansvar för hela tvätt- och textilförsörjningssystemet. Det omfattar hyra, märkning, tvätt, efterbehandling, lagning, distribution, hämtning/lämning, emballage, kassation och utbyte, lagerkostnad, tvättsäckar, inventering, miljöavgifter, information/utbildning och administration etc.